• Välkommen till Boier

Om Boier

 

Utrusta din verkstad med de bästa verktygen!
Sedan 1982 har vi utrustat verkstäder runt om i Sverige med fordonsverktyg av proffskvalitet. Vi är specialister på handverktyg, luft-verktyg, verkstadsutrustning och specialverktyg. Leverantörerna som vi samarbetar med är utvalda med stor noggrannhet och omsorg. För oss är det av yttersta vikt att produkterna håller hög standard av god kvalité. Våra specialverktyg måste hålla för dagligt bruk och vara tillförlitliga under lång tid.

Rikstäckande verktygsföretag med fältsäljare                                                                                                                                                                                                                                                  Via våra kompetenta utesäljare så är vi rikstäckande i Sverige, från Ystad i söder till Kiruna i norr. Tveka inte och ta kontakta med oss fältsäljare om du vill få en demonstration på något specialverktyg, eller om vi kan vara behjälpliga på mässor eller kundträffar. Vi har mångårig erfarenhet av specialverktyg till fordonsbranschen.

Webbkatalogen
Vi arbetar kontinuerligt på att utveckla vår nätbaserade produktkatalog som är ett utmärkt komplement till den tryckta. Den har den uppenbara förtjänsten att den kan hållas aktuell genom dagliga uppdatering av produkter, priser, texter och produktfilmer. Som webbkund hos oss lägger du lätt dina beställningar efter att du loggat in, du ser ditt pris och vad fraktkostnaden blir. Har du ingen webbinloggning hos oss så ansöker du om detta under symbolen logga in, gäller även dig som redan är kund till  Boier. Efter det gör vi en kontroll av företaget, ser det bra ut så skickar vi ut dina inloggningsuppgifter, efter det kan du börja handla kvalitéts verktyg från oss via vår e-handel.

Webberbjudanden
Det kan löna sig att kolla våra erbjudanden. Under fliken Fynd! så lägger vi upp särskilda webberbjudanden som inte annonseras ut på annat sätt. här kan ni göra riktiga fynd, precis som fliken skvallrar om. dessa artiklar är utgående produkter och därför väldigt prisvärda. Under fliken Kampanjer har vi utvalda produkter som ligger på ett bättre pris under en kortare period. Under fliken Nyheter så ligger de allra senaste specialverktygen som vi har plockat in i vårt sortimentet.

Värdegrund                                                                                                                                                                                                                                                                                                   Vi tar ansvar för att vi alltid ska vara tillgängliga och att ni alltid ska få den bästa servicen hos oss på Boier. Vi är ett serviceföretag, och för oss är det viktigt att vara flexibla för att kunna tillgodose dina behov som kund till oss. För att du som kund ska känna trygghet hos oss som leverantör, så är det mycket viktigt att våra produkter alltid håller högsta kvalité och är tillgängliga för dig. Varje dag jobbar jag och mina medarbetare för att efterleva vår värdegrund.


 

Vi som jobbar på Boier.

 

 

Mikael Backteman

Försäljning/VD
Tel: 08-556 145 21
Mail: mikael.backteman@boier.se

 

 Daniel Ene

Försäljning/Media

Tel: 08-556 145 23

Mail: daniel.ene@boier.se

 

   Jerry Eriksson

Försäljning/Inköp
Tel: 08-556 145 24
Mail: jerry.eriksson@boier.se

 

 

  Mikael Lewander  

Försäljning/Support

Tel: 08-556 145 27
Mail: mikael.lewander@boier.se

 

 

 Birgitta Bjerkell

Ekonomi

Tel: 08-556 145 28

Mail: birgitta.bjerkell@boier.se

 Stefan Jacobsen

Lager/Distribution

Tel: 08-556 145 26

Mail: stefan.jacobsen@boier.se

   Kent Jonsson

Lager/Distribution
Tel: 08-556 145 20
Mail: kent.jonsson@boier.se

 

 Lena Igemo
Kundreskontra
Tel: 08-556 145 25
Mail: lena.igemo@boier.se

 

 

 

Stefan Krantz

Fältsäljare

Norrland

Tel: 0721-81 66 44

Mail: stefan.krantz@boier.se

 

 Vakant

Fältsäljare

Mälardalen

Tel: 0708-33 77 73

Mail: namn@boier.se

 

   Kenneth Karlsson

Fältsäljare
Götaland
Tel: 0709-90 30 90
Mail: kenneth.karlsson@boier.se

 

 

  Johan Peltonen

Fältsäljare

Skåne/Syd

Tel: 0708-40 05 60

Mail: johan.peltonen@boier.se